Tarpataki Károly lakberendezö tervezö szakmai weboldala


DEKORÁCIÓ


Figyelem, én semmilyen itt látható terméket nem forgalmazok, és nem vagyok közvetlen kapcsolatban gyártókkal, forgalmazókkal. Tervezés esetén viszont javaslatokat, ajánlásokat teszek adott termékekre és azok beszerzési lehetőségeire!

 

Talán a legtöbben úgy gondolják, hogy a lakberendező feladata nem más, minthogy válogatott, szép, értékes, csillogó, mutatós holmival kidekorálja az adott lakást.

     Jórészt igazuk is van, de ez a lakberendezői tevékenységnek többnyire a végső fázisa, ezt még nagyon sokrétű tervezési feladatok előzik meg. Már a tervezés kezdetén is teszünk utalásokat, hogy adott helyre a lakásban milyen stílusú, színű és méretű dekoratív tárgyakat helyezzünk el, amelyek kiemelik a falak, bútorok szépségét, összhangját, esetleg magukban is értéket képviselnek. Már az elejétől kezdődik az egyeztetés, az összehangolás, hiszen a falszínek, a tapéták, falburkolatok kiválasztása már előre vetíti a végleges összkép stílusát.



Bútorok és textilek

Ha már minden szükséges és betervezett burkolat, falszín és kellő gonddal kiválasztott tapéta rendben van, az amúgy még üres helyiségben, akkor jöhetnek a bútorok és a textilek. A bútorok elsősorban a funkciójukkal szükségesek, hiszen azok adják az enteriőrök mindennapos használhatóságát, amikre ülünk, fekszünk, amin eszünk, főzünk dolgozunk, vagy abba pakoljuk a sok holminkat. A hasznosságon túl a bútorok kiválasztásánál is fontos szempont a dekorativitás, a valamilyen összhang vagy éppen egy szándékosan izgalmas látvány kialakítása. A Hollywood Regency stílus például kifejezetten szereti a merész, szokatlan, meghökkentő, többnyire túlzó társításokat, fokozva a lenyűgöző és fényűző megjelenést.

Az ülőbútorok túlnyomó többsége valamilyen stílusos jó minőségű textil kárpittal vannak behúzva, párnázattal ellátva. Ehhez már rögtön kapcsolódnak egyes bútorok, bútorcsoportok alá a szőnyegek, aztán a függönyök, díszpárnák, a terítők, melyek adják igazán az otthonosság érzetét, a melegséget. Ne feledkezzünk meg a sokszor műtárgy értékű faliszőnyegekről sem.

(A képek csak illusztrációk, nem vásárolhatók)


Világítás

A világítás talán a legfontosabb hangulatteremtő dekorációs elem, és persze fontos szükséglet is, hiszen nélküle esténként az orrunk hegyéig sem látnánk. A fény nem csak funkcionális szükséglet, hanem szikrázó, ragyogó sugaraival óriási hangulatteremtő erejű is. Különösen a kristálycsillárok és lámpák jeleskednek ebben, a feng-shui is kedvezőnek tartja használatukat. A lámpafény felkapcsolása nélkül is gyönyörű dekorációs elemei lakásunknak a kisebb nagyobb csillogó, vagy éppen szerényen elegáns lámpaféleségek. A csillárok, függőlámpák, falikarok, padlólámpák, asztali és kandallólámpák, a mécsesek, gyertyák, a szép gyertyatartók mind fontos dekorációs elemei a barátságos otthonunknak.

(A képek csak illusztrációk, nem vásárolhatók)


tükrök

A tükrök ugyancsak fontos használati, és dekorációs elemek. A fürdőszoba  mosdó és az előszobafal nem lehet meg egy két szép tükör nélkül. Kell a szépítkezéshez, borotválkozáshoz és hogy elindulás előtt még egy pillantást vessünk magunkra illetve öltözetünkre ellenőrizni, hogy minden rendben van.

A tükrök másik varázslatos tulajdonsága, hogy manipulálni tudjuk velük a teret. Megszélesíthetjük a szobánkat, fényt vetíthetünk oda a hol nincs, átláthatunk egy másik helyiségbe is, oda a hova egyébként nem tudnánk. Egy szép tükörnek, főleg egy különleges keretnek azonban önmagában is jelentős esztétikai megjelenése is van. Az artdeco-ban, a Glamour és a Hollywood Regency stílusban bútorok burkolására is alkalmazzák, még tovább fokozva a csillogás és fényűzés érzetét.

(A képek csak illusztrációk, nem vásárolhatók)


dísztárgyak

Ha már képzeletben (tervezés) és valóságosan is bebútoroztuk lakásunk adott részét, akkor jöhetnek a kis könnyen mozdítható használati és dísztárgyak. Mondhatnánk úgy is, hogy a statikus, helyhez rögzített komponensektől haladunk a kisebb, mobilabb dekorációs elemek, dísztárgyak felé. Ezek a kisebb-nagyobb tárgyak, melyek lehetnek családi örökség darabjai, egy-egy utazás elévülhetetlen szuvenírjei, vagy egy régi romantikus emlék féltett kellékei, melyek teszik igazán személyessé az otthonunkat, a közvetlen környezetünket, kedvenc kuckónkat. Ezekkel vesszük körbe magunkat, hiszen ezek életünk tárgyiasult morzsái, jelképei. Vagy egyszerűen csak a lenyűgöző szépségükért, esetleg a bennük rejlő művészi vagy kézműves kvalitásaikért fontosak ezek a tárgyak nekünk. Ide tartoznak még a különféle vallási kegytárgyak is.

A Buddha szoborról csak annyit, ha már egy ilyet akarunk elhelyezni lakásunkban, akkor lehetőleg szemmagasság fölé tegyük, hogy mindig "lenézzen" ránk.

(A képek csak illusztrációk, nem vásárolhatók)


Az órák nálam külön kategóriát képviselnek, hiszen ténylegesen is kettős a funkciójuk, egyrészt lehetnek nagyon szép dísztárgyak, másrészt számunkra fontos időmutató szerkezetek, bár a mobiltelefonok korában kicsit kopott ez utóbbi jelentőségük.

(A képek csak illusztrációk, nem vásárolhatók)


Végül és nem utolsó sorban nem maradhatnak el a szobanövényeink, melyek életet és a természetet hozzák be otthonunkba. Gyönyörködtetnek és kifejezik kapcsolatunkat az élő külvilággal. Azon kívül, hogy szeretettel gondoskodhatunk róluk, fontos és üde berendezési tárgyai a belső tereinknek.