Tarpataki Károly lakberendező tervező szakmai weboldala


KONYHA / Munkafolyamatok


A főzés fázisainak figyelembe vétele

Konyhai munkafolyamatok
Konyhai munkafolyamatok (itt jobbról balra)

A főzés mozzanatai és ideális sorrendjei:

A konyhai munkafolyamatok ideális sorrendje, amennyiben a tárgyi és méretbeli feltételek megvannak. A sorrend természetesen jobbról balra is érvényes, és nagyjából független a munkapult kanyarodásától. Azonban ritkán adódik ennyire tiszta lehetőség az ideális sorrend kialakítására, de némi ügyességgel meg lehet közelíteni.

 

A legalapvetőbb tevékenységek sorrendjét célszerű már az elején optimalizálni, hogy minél kevésbé legyen fárasztó a főzés, és közben minél kisebb legyen a káosz. Ehhez ad segítséget a tervezői tudásom, tapasztalatom.

Konyhai munka-sorrend
Konyhai munka-sorrend, jobbról balra
Konyhai munka-sorrend, balról jobbra
Konyhai munka-sorrend, balról jobbra


konyhai munkafázisok

Munkafolyamatok
  • Az élelmiszer-alapanyagok hazahozatala, és szétválogatása majd elhelyezése a kamrában illetve a hűtőszekrényekben. Célszerű, ha a hűtőszekrény az ajtó közelében van, így nem kell tele szatyrokkal keresztülcsörtetni a konyhán.
  • Nyersanyagok kivétele a hűtőből és elhelyezése feldolgozáshoz a hűtő és mosogató-tál közötti munkafelületre. Itt történik az előtisztítás, a főbb szennyeződések eltávolítása. A vásárlás után az élelmek itt is lerakhatók. A mikrosütőnek is ideális hely.

  • A mosogatótálban folyóvízzel, áztatással stb. való alapos tisztítás. A hulladékgyűjtőket a mosogató alatt praktikus elhelyezni.

  • A tisztított alapanyagok átkerülnek a mosogatótál másik (jelenleg jobb) oldalára egy megfelelő méretű vágódeszkára, hogy a végleges aprítást, stb. elvégezzük. Erre a részre már csak tiszta élelmek kerüljenek! Itt szerencsés elhelyezni a késeket tartóban vagy fiókban, a fazekakat, lábasokat alul.

  • Ettől jobbra (jelenleg) van a rendes helye a tűzhelynek vagy főzőlapnak, az sem baj, ha a munkapult közben bekanyarodik. Itt történik tulajdonképpen az étel készre főzése. A sütő lehet alul vagy arrébb egy falban vagy toronyban.

  • Célszerű, ha a tűzhely ill. főzőlap másik oldalán is van egy kisebb vagy inkább nagyobb munkafelület, melyre a tűzről az edények jobbról leemelhetők, vagy más edények is elhelyezhetők. Vágódeszka elhelyezésével még egy személy is bekapcsolódhat a főzésbe, és itt is meríthetjük tányérba az ételt stb.

  • Zárásképpen jó helyen következik egy kamraszekrény, ahol mellmagasságban lévő sütő jól hozzáférhető, és a sütési műveletek könnyen végezhetők, és könnyebben is tisztítható.
    A sütő alatti fiókokban kiváló tároló hely kínálkozik.


A fenti séma jobbról balra haladva, illetve kanyarodva is érvényes!


Munkaháromszög a konyhában

A konyháknak több alaptípusa van a munkapultok elhelyezkedése és térbeli formációja szerint. Így lehetnek: Egyenesek, L-alakúak, U-alakúak, G-alakúak, Párhuzamosak (hajókonyha), és Sziget elrendezésűek, vagy ezek kombinációi, ritkán van két egyforma.

 

Mindegyikben van egy közös térbeli szervező elv a

MUNKAHÁROMSZÖG

 

Az ötvenes évekből eredeztethető fogalom.

A talán legfontosabb és leggyakrabban használt három sarokpont, illetve munkaterület: a hűtőszekrény, a mosogatótál, a tűzhely a háromszög csúcsai és azok közvetlen környéke. A hűtőszekrényhez vehetjük még az ahhoz általában társuló különféle kamraszekrényeket is.

 

Az ezeket összekötő képzeletbeli egyenesek alkotják a munkaháromszöget, ennek oldalai mentén mozgunk legtöbbet főzés közben. A háromszög oldalainak együttes hossza ne haladja meg a hat-nyolc métert, mert úgy nagy távolságokat kell bejárni, és fárasztó lehet a főzés. Az egyéni szokások kedvéért ettől is el lehet térni! Egészen nagy konyháknál, sziget-konyháknál, pluszmosogatót és/vagy főzőhelyet lehet telepíteni, mellyel áthidalható a probléma.

 

Munkapultok típusai és a munkaháromszög
Munkapultok típusai és a munkaháromszög

Különösen a főzőfelület és a mosogatótál viszonya fontos. A legideálisabb a távolságuk, ha egy-egy kezünkkel elérjük a főzőlap kezelőszerveit illetve a vízcsapot, függetlenül a konyhapult kanyarodásától. Így tudjuk optimálisan kontrollálni a főzés folyamatát, a legkevesebb fáradtsággal, balesetmentesen, szinte egy helyben állva.

 

Főleg nagy méretű konyhákban követik el azt a hibát a tágasság ürügyén, hogy a mosogatótálat és a főzőlapot jó messze (2-3m) helyezik el egymástól. Így a háziasszony kilométereket vágtázik a pultok között, ráadásul összecsöpögteti a padlót, és sokszor hónapokig sem jön rá, hogy miért fárad el, és miért utál főzni.

 

Csillag