Tarpataki Károly lakberendezö tervezö szakmai weboldala


A KONYHA


Tervezői szempontok

Gázfőzőlap
Gázfőzőlap wok égővel.

Meg kell jegyeznem, hogy alapvetően nem konyhabútort tervezek, hanem teljes konyhát, a maga összetettségében, komplexségében!

      Tervezéskor a konyhát egészében nézem, szerkezetében, hogy milyen helyiségekhez kapcsolódik, természetesen a bútorral és gépekkel együtt, és hát az esztétikum is nagyon fontos. Össze kell hangolni a frontok, munkalapok, csempe, járólap színeit, mert ez mind egy egységet képez. Ide tartozik legtöbb helyen még az étkező ebédlő rész is a bútorokkal és a világítással, a falak színeivel együtt.

       Mindehhez persze egy jó konyhabútor gyártó is nélkülözhetetlen.

 

       A konyhatervezés a legösszetettebb és legtöbb szakértelmet, műszaki ismeretet igénylő tevékenység a lakberendezésben. A tervezés sikeréhez fontos, hogy szakszerűen legyenek kialakítva a főzési fázisoknak megfelelő munkaterületek és munkasorrendek.

A tervezésnél szeretem, ha az ügyfelek rám bízzák a dolgot, főleg a munkafolyamat részének szakszerű kialakítását. A háziasszonyok többsége viszonylag kialakult igényekkel jön, ezért igyekszem figyelembe venni elképzeléseiket és étkezési szokásaikat is.


A konyhatervezésről általánosan, közérthetően.

A konyha elsősorban funkció, és másod sorban szép bútor!

A konyha egy nagyon speciális üzem, sokszor bonyolult munkafolyamatokkal, melyeket a konyhapult különböző pontjain végzünk. Egyáltalán nem mindegy, hogy mi, hol és hogyan, milyen sorrendben és milyen távolságra helyezkedik el egymástól. Nagyon sok a baleseti forrás is, hiszen hővel, nyílt lánggal, elektromos árammal dolgozunk benne. Egy szobában nagyjából kedvünkre mozgathatjuk a foteleket székeket, szekrényeket egyik helyről a másikra, a konyhában ilyesmit nem nagyon tehetünk, jelentős negatív következmények nélkül, hiszen a bútorok és gépek jó része rögzített, illetve beépített.


A konyhatervezésnek szigorú és szerteágazó szabályai vannak, magam is évekig tanultam és tanulom még most is, hiszen ez a tudomány is fejlődik és tovább korszerűsödik. Most a konyhatervezés legfontosabb szempontjait és összetevőit szeretném röviden ismertetni.

 


Konyhatervezéskor érdemes figyelembe venni a következőket. Annak, hogy milyen fából készülnek az ajtók, milyen színű a csempe és milyen virágok lesznek a járólapon, semmi köze ahhoz, hogy mennyire kényelmesen, jól, gyorsan és praktikusan lehet majd főzni benne.
Másképpen megfogalmazva:

  • Tervezés kérdése a műszaki tartalom, és a főzési munkasorrendek optimális kialakítása, a készülékek elhelyezése, távolsága.
    • Ez legyen főleg a szakember feladata!
  • Választás, mondhatni ízlés kérdése a bútorok külső megjelenése, stílusa, színe, és anyaga, fogantyúja, díszítése.
    • Itt jelenhetnek meg a megrendelő igényi, kívánságai, elképzelései és álmai.

A két összetevőnek, a beltartalomnak és a külső megjelenésnek, lehetőség szerint egyensúlyban és összhangban kell lenni!


Egy konyha nem attól jobb, vagy bal kezes, hogy jobb, vagy balkezes ember főz benne, hanem egyszerűen attól, hogy a főzőlap (tűzhely) jobbra, vagy balra esik a mosogatótáltól.

  • Mint ahogy egy ajtó is van jobbos és balos, de mégsem csak jobb vagy balkezesek használják.  

Van mosogatótál gyártó amelyik a csepptálca iránya (Franke), és van amely a medence iránya (Blanco) alapján különbözteti meg a mosogatótálait, tehát ebben sincs egység.

 

Arányos munkaterületek
Arányos munkaterületek
Csillag