Tarpataki Károly lakberendező tervező szakmai weboldala


Helyiségek - Lakóterek


Lakóterek

     A lakótér egy általános megfogalmazás arra a néhány zárt, vagy egymásba nyíló helyiségre ami nem konyha, fürdőszoba, gardrób, kamra vagy előszoba. Azaz leginkább a nappalik és a hálószobák illetve gyerekszobák. Léteznek még egyéb speciális helyiségek, mint a munkaszobák, az otthoni irodák (Home Office), a házi wellness centrum, esetleg medencével, vagy tornaszoba fitnesz-gépekkel, kinek-kinek tehetsége és igénye szerint.

 

     A lakószobák tehát azok amelyek a nagy közös nappalit leszámítva általában minden egyes családtagot megilletnek, és többnyire fekvőhellyel is rendelkeznek. A házaspároknak, együtt élőknek életkortól függetlenül, feltétlenül jár egy saját hálószoba. A közös gyerekszobájukat kinőtt tinédzser srácok is többnyire követelnek maguknak egy saját zárható helyet, egy kuckót, a saját világuk megteremtésére, melynek ajtaját aztán be lehet vágni a szülők orra előtt.

 

Kis alapterületű lakásoknál, főként ha többen is lakják, nem ritkák a vegyes funkciójú helyiségek melyek az aktuális szükséglet szerint használhatók, főként ha egy légtérben kapcsolódnak.

 

Összefüggő terek
Összefüggő terek

A Feng-Shui ez az ősi kínai térrendezési művészet, bonyolult misztikája ellenére is nagyon hasznos, praktikus és manapság is megszívlelendő szabályok gyűjteménye, mely alapvető irányokat adhat a mai lakberendezésben is. Sokan kérik a tervezéshez a Feng-Shui szabályainak lehetséges figyelembe vételét.


Nappali szoba

A nappali szoba többnyire a lakás legnagyobb helyisége, általában a bejárathoz közel elhelyezkedve, hogy a lakásba belépő szinte egyenesen ide tévedjen be. Úgynevezett félig nyilvános helyiség, mert a családon kívül ide gyűlnek általában az érkező látogatók, vendégek is. A nappali hagyományosan legfontosabb bútora a kanapé és a hozzá tartozó fotelek. Jó ha több is van belőlük, hogy a családtagokon kívül jusson a vendégeknek is ülőhely bőven. Ezek, az esetleg kinyitható kanapék fekvőhelyül is szolgálhatnak az ott éjszakázó barátainknak, vagy a duzzogó házasfeleknek. A nappali a rendes helye a TV-készüléknek, a házi mozinak, és egyéb szórakoztató-elektronikai eszköznek, ha csak nem telik valakinek külön moziszobára.

  • A nappalik hagyományos és attraktív, bár nem szükséges része még egy kandalló. A hajdani tábortűz körül ülés civilizált változata. Korszerű elektromos, vagy etanolos változataik ott is felszerelhetők, ahol nincs megfelelő kémény kiépítve. A nappali-szoba fókuszpontja lehet akár klasszikus, akár modern, netán minimalista stílusú berendezés esetén is.
  • A divatos és egyre elterjedtebb megoldás a nappaliszoba kapcsolódása közös térbe a konyhával illetve az ebédlővel, melyet így együtt, népszerűen Amerikai konyhának neveznek. Erről külön olvashatunk a CIKKEK menüpontban
Modern nappali
Modern nappali

Hálószobák

     A hálószobák, ahogy a nevük is jelzi, alapvetően az éjszakai alvást szolgáló helyiségek. Pároknál ez az intim együttlétek színtere is. Vannak hálószobák melyek kis méretüknél fogva, szinte csak ágy funkciót látnak el, azaz más bútor a fekfőhelyen kívül szinte nincs is bennük és az is úgy faltól-falig. Gyakran ajtó sincs ezeken az alkóvokon, esetleg egy függöny zárja el a belátást.

 

     A hálószobák másik része, és ez a többség, egy kicsit többfunkciós is. Gondolok itt arra, az alváson kívül, vissza tudunk vonulni ide a családi nyüzsgés elől egy kicsit pihenni, sziesztázni vagy éppen kedvenc folyóiratainkat, könyvünket olvasgatni. Lehet benne szék, kisasztal és fotel is. Itt lehet a ruhás-cipős tárolószekrényeink java része, de legalábbis az alsóneműk, ingek blúzok, harisnyák, zoknik, törölközők, stb. Nem mindenkinek adatik meg egy jó kis külön gardróbszoba. Szenvedélyes tévénézők még egy kisebb másod-készüléket is elhelyeznek itt, a nappalin kívül, de ezt sem a feng-shui, sem a bioenergetikusok nem ajánlják. Ha elegendő a hely, még egy fésülködőasztal is elfér a külsejére igényes háziasszonynak, habár a feng-shui ezt sem ajánlja a tükör miatt, de módjával mindent lehet. Lényeg, hogy az ágyban fekve ne lássuk a tükröt, mert az nyugtalanságot, így alvászavarokat okozhat. A tükörmennyezetes hálószoba a feng-shuiban egyenesen ki van zárva.

Csillag

Gyerekszobák

     A gyerekszobák tulajdonképpen többfunkciós hálószobák. Nagyobb gyerekek, kamaszok esetében ez a többfunkciósság még inkább érvényesül, hiszen ha van saját szobájuk akkor az az ő birodalmuk, még ha meg is osztják az azonos nemü testvérek. Sokszor egészen kis szobák zsúfolódnak tele az ágyakkal, tanuló asztalokkal, ruhás és játék-szekrényekkel. Ehhez jöhetnek még olyan hajmeresztő kiegészítők mint a terepasztal és társai, mindazok melyek a cseperedő személyiségek világához hozzátartozhatnak.

 

     Az ilyen szobák megjelenését, dekorációját, anyag és színvilágát mindenképpen a használók igényei szerint kell alakítani. Azt a lehetőséget is biztosítani kell, hogy ők azt kreatívan továbbgondolhassák, fejleszthessék, amibe mi már nem nagyon látunk bele, de nem is kell. A mi dolgunk, hogy egy praktikus és ízléses lehetőséget nyújtsunk. A nagyobbak már feltétlenül ragaszkodnak a saját szobához, főként a különneműek, ezért gyakran kerül sor helyiség-leválasztásra két gyerek között.

Erőteljes színek
Erőteljes színek

 

* * * * * 

 

     Csecsemőkorúaknál, illetve az újszülötteknél különleges a helyzet, hiszen a szoptatós anyuka minél közelebb és minél többet kell hogy együtt legyen a kicsivel. Általában ilyenkor a szülők hálószobájában helyezik el a bölcsőt, illetve ágynak is szolgáló járókát az anya ágya mellett, ahhoz a lehető legközelebb. Mivel a szülők hálószobáját célszerű eleve a lakás legcsendesebb pontján kialakítani, így a gyermek megfelelő pihenése is biztosítható. A szoptatós idő leteltével lehet esetleg már, persze megfelelő felügyelet és kapcsolat biztosításával, saját külön szobában elhelyezni a kicsit, de nem kell ezt feltétlenül siettetni.

 

     Minél tovább tart az anyával a folyamatos személyes kontaktus annál egészségesebb lesz a gyermek személyiség-fejlődése. Már az első pillanattól kezdve nagyon fontos az inger-gazdag környezet, ahol mindig érdekes színes dolgokat tud a baba látni. Már a sokféle tarka csörgő és játékszer is ezt szolgálja. Ennek példájára a falak, bútorok, lakástextilek legyenek derűsek, vidámak, még az sem kell, hogy feltétlenül ábrázoljanak valamit, a színeknek is van dinamikája, mondanivalója ami a kicsi figyelmét felkelti és nézegetheti.

 

     A túl harsány színektől azonban tartózkodjunk, mert ezek feleslegesen izgatólag hatnak a gyermek idegrendszerére, és ez hiperaktivitáshoz, nyugtalansághoz, nyűgösséghez is vezethet.