Tarpataki Károly lakberendező tervező szakmai weboldala


Lakberendezési stílusok

(Leírások)

A teljesség igény nélkül szeretném közreadni a leggyakrabban használt és legnépszerűbb lakberendezési stílusokat. Természetesen fokozatosan kerülnek fel a még hiányzó leírások.

Fotók: Internet

Tarpataki Károly


Kortárs modern

Sokan két külön stílusnak tekintik, az egyik a kortárs a másik a modern. Valóban a modern stílus a 20-30-as évek stílusa volt, most már inkább az Art Deco gyűjtőstílus egyik sajátságának tekintjük. De már az akkor is előremutató formavilága és az ipari gyárthatósága miatt teljesen megállja a helyét a kortárs világban is, abból nem lóg ki, bizonyos változatlan időtlenséget mutat. A jelenlegi kortárs stílus viszont a pillanatnyi forma ideákat tükrözi, mely évek múlva változhat, de a kettő most jól megfér egymással így tekinthetjük egy stílusnak is. Nevezhetnénk fél-maximalistának is ami alapjaiban a minimalizmusra épül, de sok-sok maximalista engedménnyel.

  • Sokban hasonlít a kortárs minimalista lakberendezésre, mondhatni arra épült csak sokkal többet megenged. Ugyancsak letisztult megjelenés jellemző rá, de kevésbé szigorú vonalvezetéssel, sokkal gazdagabb formavilággal, valamint a textúrák a színek sokrétűbb kreatív használatával.
  • Sokkal több eklektikát megenged azaz a stílusok keveredését, tulajdonképpen a praktikus élhetőségre és otthonosságra helyezi a hangsúlyt, foglalkozik a felhasználó lelkével is és a személyességgel is. Egy mondhatni átmeneti állapot a minimalizmus és a maximalizmus között, a pozícióját a megrendelő igényére alakíthatjuk.
  • Módjával jól megférnek a retró, a modern és poszt-modern bútorok, de a különleges design produktumok is, de néhány antik darab is jelezheti a személyességet.
  • Előszeretettel alkalmazza a geometrikus és íves, organikus formákat is.
  • A színskála alapjában visszafogott, de indokoltan megengedő az erős színek intenzív, foltszerű de akár kontrasztos megjelenítésében is. Jellemző lehet az extravagancia és az egyediség.
  • Tervezésnél lényeges, hogy a különféle kortárs termékek, bútorok, dekorációs elemek összhangban legyenek.
  • A stílusjegyek az elnevezésből adódóan folyamatosan és rugalmasan változhatnak. Kedveli a drámai elemeket, sok esetben provokáló is lehet, a múlt és a kortárs megjelenésű elemek, bútorok, tárgyak között egyensúlyoz.
  • Megengedi az egyéni személyes stílusjegyek és az önmegvalósítási lehetőségek megjelenését a lakóterekben. A művészek és bohémek is kedvelik a mindig naprakészségével.
  • Sokat merít a minimalista stílusból, ugyancsak az aszimmetrikus konstellációk jellemzik, de azt alaposan megfűszerezi kortárs művészettel és stíluselemekkel, bútorokkal, tárgyakkal.
  • Kedveli a fa, bőr, fényes polírozott kő, üveg, fényes króm, patinázott réz felületeket. Sok tekintetben hasonlít az Art Deco egyes stílusjegyeire, de nem kedveli a szimmetriát valamint a dísztelenség és a visszafogott dekorativitás jellemzi.


Indusztriális / Loft

Az indusztriális és a loft stílus jellemzői átfedik egymást, jellegzetességük összekeveredik hiszen mindegyik a nagy terek berendezéséről szól. Ezek a nagy terek eredetileg elhagyott ipari csarnokok voltak, melyeket szépen berendeztek és használatba vették lakhatás céljaira. Eredetileg elsősorban szerényebb jövedelmű művészek éltek ezzel a lehetőséggel, az otthonos lakás funkciók mellett, így biztosítva az alkotásra is alkalmas tágas légterű stúdió, illetve műterem létrehozását.

       A loft szó eredeti jelentése padlástér, tetőtér, de napjainkra inkább az elhagyott ipari létesítmények egybefüggő tereinek lakás célra való felhasználását jelenti. Általánosan jellemzőek a gyakran használt ipari alapanyagok, szerszámok, eszközök, a kezeletlen durva fagerendák, traverzek, vas és rézcsövek, a nyers beton és téglafelületek, minden, ami egy üzemben is megtalálható. Nagy ipari lámpák, egyedi, vaskos, hegesztett fémszerkezetes bútorok, rusztikus kézműves textilek. Jellemzőek az óriási, multifunkcionális terek, hatalmas ablakfelületek beáradó fénnyel. Természetesen egy kisebb lakásban is létrehozhatók és kialakíthatók ezek a jellegzetes stílusjegyek, persze szerényebb eredménnyel. Itt abszolút a használhatóság és a praktikum a döntő.

       Általános és fontos, hogy az épületszerkezeti elemek, különféle csövek, vezetékek láthatóak maradjanak. Az ipari anyagok további előnye, hogy tartósak és a legerősebb igénybevételnek is ellenállnak.

Mivel kifejezetten jellemzőek a többfunkciós összekapcsolt terek, többnyire csak a hálószobák és a mellékhelyiségek különülnek el. A berendezésre nincs bevált recept, a épület szerkezeti adottságai, építészeti elemei eleve meghatároznak egy bizonyos hangulatot. A berendezés bútorai lehetnek teljesen változatos stílusokból válogatva a bentlakók elképzelései szerint.


Fotók: Internet


Fotók: Internet


Fotók: Internet


Rusztikus, vidékies / Farmház stílus

Ez a stílus egyfajta folytonosságot képez a hagyományos vidéki paraszti élet otthoni életkörülményeinek kialakításával és a parasztházak évszázadokon át létrejött általános berendezettségével. Meghatározó fogalmak a természetesség, otthonosság, kényelmesség és nem utolsó sorban a kopottas rusztikusság és a kézműves hatást keltő, netán újrahasznosított berendezési tárgyak, bútorok használata. Döntően meghatározó látványelem a kezeletlen, natúr tömörfa megjelenése a beltérben, a szerkezeti elemek, mint a gerendák, nyílászárók formájában, és az erős, masszív bútorok, berendezési tárgyak képében, de persze megjelennek a polgáriasabb, módosabb, sokféle módon festett fa felületek is. A különféle vesszőből font tárgyak, kosarak, bútorok natúr vagy festett kivitelben szintén fontos kellékei ennek a stílusnak.

  •        A mai kortárs vidékies farmház stílus kialakításakor már megjelenhetnek bizonyos nemzetközi divatos hatások, különféle bútor festési stílusok, nagyon változatos lakástextil minták a népi hímzettől, szőttestől a kékfestőn át, a szövött piknik-kockás vagy damaszt anyagokig. Lényeges a berendezés használhatósága, összeillősége és ne legyen falumúzeum hangulata az egésznek. Nem szükséges autentikus népi hangulatot sugározni az enteriőrnek, ügyes elrendezéssel megfér néhány klasszikus polgári vagy akár vintage bútordarab, berendezési tárgy, bolhapiacon vagy padláson fellelt patinás dekoráció.
  •       Városi "farmházak" esetén elsősorban a belső tér kialakítása az értelemszerű, de a hozzá csatlakozó szabad terek mint a veranda, erkély, terasz, bejárati előtér is bevonható a farmház stílus hangulatának kialakításába. Nyilván nem egy kortárs, hanem régebbi stílusú, akár rusztikusabb jellegű vagy ahhoz közelálló épületben, jellemzően kertvárosi helyeken célszerű ilyet kialakítani, a nagy stílus ütközések elkerülésére.
  •        A festett, illetve "meszelt" falfelületeken adódik a fehér vagy egyéb világos szín, ennek eredetileg vélhetően beszerzési és pénzügyi okai is lehettek. Tudni kell a természetes fehér oltott-mész festékről, hogy alapból higiénikus mivel fertőtlenítő hatású.
    • Van még egy máig is használatos falszín az élénk világoskék, melyről ismeretes, hogy nem szeretnek rászállni a legyek. Ez valóban inkább vidéken használatos, főként állattartó házaknál, tanyákon. Lakberendezési jelentősége kevés.
  •        A mai elvárásoknak is megfelelő vidékies lakások persze nem mellőzik a korszerű technikai vívmányokat, a csúcstechnikájú konyhagépeket, az energia-hatékony világítási és fűtési rendszereket akár a napelemekkel, kollektorokkal, sem. Bár nálunk nem népi hagyomány, viszont kastélyokban, kúriákban használatos volt, az otthonosságot teremtő fatüzeléses kő vagy vaskandalló, a legkorszerűbb változatok akár a melegvíz fűtési körre kapcsolva is kiváló hatékonyságúak. Fontos, hogy a technika, a kábelek és egyéb elektromos szerelvények lehetőleg rejtve legyenek, talán a stílusos villanykapcsolókat kivéve, így nem zavarva az összhangot.

       A nosztalgikus, otthonos, hívogató meleg hangulat jellemző összességében erre a stílusra. A tulajdonosok egyéni igényei eléggé tág és változatos keretek között mozgathatják az enteriőr kialakítását, akár a kifejezetten paraszti vidékies, esetleg hangsúlyozottan népies, vagy kissé polgáriasabb, de akár egy romantikusabb, esetleg a mediterrán stílus irányába is. Vannak sokam akik csak a nyaralójukat, de sokan az állandó lakásukat alakítják ki ebben a hagyományos rusztikus stílusban.

Tovább itt >>>

Shaker stílus

Tulajdonképpen sorolhatjuk a vidéki és farm stílushoz is, de annak egy sokkal szigorúbb, puritánabb mondhatni minimalista változata. A shaker (séker) stílus egy erősen funkcionális felfogás volt a közvetlen környezetünkről, ahol minden bútor és használati tárgy a funkció természetes következménye, mindenféle felesleges díszítmény és jellemző színek nélkül. Nincsenek design megfontolások, csak a használat fontossága és mértéke határoz meg mindent. Az abszolút természetes anyaghasználata és egyszerűsített rusztikus megjelenése miatt került ebbe a csoportba. A dísztelensége miatt jól párosítható modern minimalista elemekkel, korszerű gépekkel is.


Mediterrán stílus