Tarpataki Károly lakberendező tervező szakmai weboldala


STÍLUSOK - ART DECO

 

Az Art Deco a maximalista stílusok közé tartozik, első megközelítésben elfordulás volt a szecessziótól, de valójában az összes előző valamilyen mértékben cirkalmas csigavonalakat, összefonódó indákat dúsan alkalmazó történelmi stílusoktól is mint a reneszánsz, barokk, rokokó, a neoklasszicizmus és a különféle historizáló eklektikáktól is. Tulajdonképpen az első modernista stílus a kezdeti bizonytalanságok és áthallások ellenére is. Érthető reflexiókból még gyakran vegyültek szecessziós, de barokk és klasszicista elemek is a tiszta geometria mellé. A nevében is benne van, hogy fontos a dekorativitás a pozitív esztétikus vizuális megjelenés. Jellemzően az erőteljes és leegyszerűsített vonalvezetésű geometrikus szerkezetű ornamentikák és díszítmények kerültek előtérbe, a modern vizuális kísérletezések hőskora volt.

Az Art Deco bizonyos értelemben egy gyűjtő stílus is, mely nagyon sokféle irányzatot magába foglal és indít el, közös jellemző a modernitás. A XX. század elejének, az ipari sorozatgyártás kezdeteinek stílusa, építészetben, belsőépítészetben, bútor és eszközgyártásban, de a gépgyártásban a rohamosan fejlődő ipari fejlesztésekben is megjelent. Hivatalosan az 1925-ös Párizsi Világkiállítás gyönyörű enteriőr bemutatójától datálják az elnevezést, de formailag már jóval előbb elkezdődött, fő irányzata a modernizmus, mely nem azonos a későbbi minimalista funkcionalista modernizmussal, mely sok tekintetben a Bauhaus tevékenységéhez is kötődik.

Az összes megelőző stílus a kézműves és manufakturális előállításra épített, az Art Deco esetében már megjelent a kevésbé költséges modern korszerű ipari sorozatgyártás, mely főleg a nagy világválság (1929.) utáni időkre lett érvényes

Az Art Deco újdonsága, jellege

  • Az Art Deco egy sajátos stílust, jól felismerhető stílusjegyekkel alakított ki, bár sokféle irányzatot fogott egybe de összetéveszthetetlen ma is a többi modern stílustól. Megtartott sok jellegzetes ornamentikát, a házak és belső terek emberléptékű kialakítását, a bútorok lendületes vonalvezetését, berendezési tárgyak személyességét. Nem véletlen, hogy az Art Deco a mai napig is népszerű az enteriőrök kialakításában, de az építészetben is egyre gyakrabban nyúlnak vissza ehhez az izgalmas stílushoz, bár az ugyancsak népszerű minimalizmus megpróbálja ezt is maga alá gyűrni.
  • Az Art Deco belsőépítészet meglehetősen ikonikus, és ennek a különleges esztétikának az elemei továbbra is népszerűek. Természeténél fogva maximalista, az Art Deco stílus a "több az több" mentalitást öleli fel Zelda és F. Scott Fitzgerald korából. Így alakíthatja ki a luxus érzetének megjelenését ma is.
  • Szimmetria a jellemző tervezési, szerkesztési és építési elve. A tengelyes tükrözés mind síkban és térben hangsúlyosan megjelenik mind a kültéri és beltéri szerkezetekben, a belső-építészetben és a lakberendezésben, ahol van rá mód.
  • A jellemzően geometrikus mintákkal, cikk-cakk vonalakkal (Chevron) és formamegoldásokkal is a technikai haladást, a megjelenő új száguldó áramvonalas (streamline) gépcsodák mint az óceánjárók, a repülőgép, a vonatok és az autók sebességét imitálva és eszményítve. Az épületeken kívül és belül is megjelentek a többszörös vízszintes osztás motívum, az áramvonalak mint a sebesség kifejezői. Ez a vonulat képviseli a letisztultabb lendületesebb megjelenéseket.
  • Fontossá vált a használhatóság és a praktikum a dekorativitás mellett. Ezek a jellemzők megjelentek a bútorgyártásban a képzőművészetben és  a dísztárgyak, berendezési tárgyak, mint a világítótestek világában is, nem szétválasztva a funkciót és a megjelenített esztétikát. A csodás fényforrásoknak külön kultusza volt, köszönhetően az elektromosság rohamos és széles körű térhódításának. Az elektromosságot is szimbolizáló cikk-cakk vonalvezetésű motívumok tárgyak, épületelemek általánosan jellemzőek.
  • Hazánkban sajnos csak csekély mértékben alakult ki az Art Deco kultusza, sem építészetben sem a lakberendezésben. Ennek ellenére jó néhány Art Deco épülettel büszkélkedhet például Budapest, azonban nálunk jellemzően a neoklasszicista és a historizáló építészetre volt leginkább igény, illetve ezek kaptak támogatást. A legjobb magyar építészek közül Hudec Lászlót érdemes itt említeni aki Sanghajban letelepedve sorra tervezte és  létrehozta a gyönyörű Art Deco épületeket.
    Munkássága részben látható itt  >>>>>
  • Nagyon sok áthallás van az Art Deco és a Bauhaus között, hiszen egy időben léteztek párhuzamosan fejlődve. Sokan mondják Art Deco épületre hibásan, hogy Bauhaus stílusú, de az utóbbi csak akkor lehet hiteles, ha ténylegesen Bauhaus tervezőhöz kötődik. Továbbá a jellemzően német Bauhaus, melyet egyes szakértők nem tekintenek önálló stílusnak, a későbbiekben még puritánabb irányt vett, a teljes dekoráció és díszítés mentességet megvalósítva. A Bauhaus alapítója Walter Gropius kezdetben büszkén vállalta Le Corbusier építészeti örökségét és a funkcionalitást de később tovább redukálta azt. A funkcionalitásban - mely amúgy egy nagyszerű dolog - nem lehet érzelmi értéke a bútoroknak, berendezési tárgyaknak, csak száraz praktikum amely megfelel a minimalizmus vélt erényeinek, és szembe kell néznünk az ergonómia alapos hiányával.  Az Art Deco ezzel szemben egyensúlyban tartja a funkciót és a művészi, kézműves és az ipari sorozat-gyártott esztétikával, mind az építészetben, mind a lakberendezésben.

 

Szerkezeti, szerkesztési és fő stílusjellemzők

  • Maximalista jelleg
  • Tengelyes vertikális szimmetria
  • Hangsúlyos geometrikus minták, összetevők
  • Cikcakk vonalak, sevrón, halszálka,
  • Körablakok, hajóablakok, körívek az épületben
  • Lekerekített bútorsarkok, íves szerkezetek beltérben is
  • Lépcsőzetes szerkezetek, bútorokban, tárgyakban is
  • Többszörözött hatású elemek, felhőkarcoló stílus
  • Vízszintesen húzódó "áramvonalak"
  • Élénk színek sokrétű használata
  • Bársony, bőr, egzotikus állatbőrök
  • Nagy léptékű geometrikus mintájú szőnyegek
  • Üvegfelületek, üvegtégla falak
  • Erős kontrasztok, fekete-beige, fekete-türkiz, fekete-arany, fekete-ezüst (króm) stb.
  • Fa és fém kombinációk
  • Fényes lakkos felületek, kombinálva üveggel
  • Arany, réz, bronz felületek kedvelése
  • Impozáns csillárok, falikarok, lámpatestek
  • Leomló hosszú függönyök
  • Összességében eleganciára törekvés

 

Az Art Deco drága?

  • Az Art Deco egy nagyon elegáns és elit stílusként indult és maradt is nagyrészt annak, jellemzően sok értékes drága, minőségi alapanyagot alkalmazott a belsőépítészetben és az enteriőrök elegáns kidolgozásában is. A nemes fa bútorok, iparművészeti kárpitok, káprázatos selymek, a különleges üvegművészeti világítótestek, márvány járólapok, fali csempék, jellegzetes tapéták, jellegzetes csodás tükrök és sok más csak a tehetősek számára voltak akkor elérhetőek. Bár a nagy történelmi stílusoknál is így volt ez, de az Art Deco már igazi modern stílus volt, a modern városi életvitelhez, az autókhoz, a vonatos utazásokhoz, az öltözködésben a divatban is fontos változások történtek. Kezdetben jellemző volt a túldíszítettség féktelen tobzódása, sokszor már a giccs határát súrolva, jellemzően középületekben.

  • Az Art Deco drága stílusként való értelmezése a mai napig tartja magát. 1929-ben a nagy gazdasági világválság összekuszálta és átrendezte a társadalmi, gazdasági erőviszonyokat, a gyári és kisipari termelésekben a költséghatékony megoldások kerültek kifejlesztésre és előtérbe, az Art Deco elitizmusa sokat mérséklődött, egyszerűbb, sokkal modernebb és jellegzetesebb lett, de továbbra is elegáns maradt, hisz ez a lényege, ez az igazi kulcsszó.

  • A nehézkes költséges furnéros, politúros fa bútorokat kiszorítva megjelentek a könnyen, olcsón és gyorsan sorozatban gyártható általában krómozott csőbútorok melyek már tényleg modernek voltak könnyedek és lendületesek, ezáltal légiesebbek, nagyvonalúbbak lettek a lakások berendezései is. Ekkoriban jelent meg az úgynevezett óceánjáró stílus (Streamline moderne) az építészetben és a lakberendezésben is, ami a nevében is jelzi, hogy az épületek a szárazföldön álló óceánjárókat imitáltak sok körablakkal, lapos tetővel, nagy méretű ablakokkal, fém hajókorláttal hengeres íves tornyokkal, falakkal és párkányokkal, lendületes áramvonalas megjelenéssel. Nagyon népszerű lett az üvegtégla használata is.

  • Az Art Deco még mindig meglévő népszerűségét mutatja, hogy vannak kiváló hazai bútorgyártók, ahol az eredetinek megfelelő minőségű stílusos bútorokat készítenek megrendelésre, ami természetesen vastagabb pénztárcát igényel. Import bútorokat, tárgyakat forgalmazó cégeknél is nagyon stílusos felső kategóriás összetevőket találhatunk.

  • Mondhatnám, hogy az Art Deco lehet olcsó is, illetve mérsékelt költségű a lakberendezésben, amennyiben egy ilyen stílusú kortárs teret hoznánk létre, megadva mindent a lelkünknek és tisztelegve ennek a gyönyörű dekoratív stílusnak. Az Art Deco szerkesztési, kialakítási szabályait mint a szimmetria, geometria, jellegzetes színek, szem előtt tartva akár a kereskedelemben kapható, költséghatékonyan is beszerezhető bútorokkal, tárgyakkal, textilekkel, tapétákkal és burkoló anyagokkal létrehozható a kívánt hatás. Az már csak hab a tortán ha jutányosan hozzájutunk egy két korabeli stílusos használt vintage darabhoz is. Mivel dekoratív stílusról van szó, némi kompromisszummal olcsóbb összetevőkkel, akár szintetikus anyagokkal is meg tudjuk jeleníteni az Art Deco életérzésű környezetet. Egy gondos tervezés és szakember segítsége is kellhet a sikerhez.

       Az Art Deco stílus jellegéből adódóan "maximalista", irányzatai széles skálán mozognak, bár vannak egészen egyszerű, visszafogottan szerényebb megoldások, de inkább jellemző a gazdagabb szín és formavilágú elegáns változatok, sőt a keleti perzsa bazár szintű fényűző enteriőr tobzódások, elegáns belső terek melyek jellemzően középületek, hotelek, kultúrintézmények belsőépítészetében jelennek meg. Befogadta az akkori friss régészeti eredményekből az egyiptomi, közép-amerikai és egyéb egzotikus ikonográfiát, formagazdagságot. Egyik kedvenc motívuma a papiruszból eredő legyezőforma és a szintén egyiptomi eredetű türkiz kék szín. Jellemzőek az arany és más fémes, krómozott felületek, az intenzív tónus kontrasztok, és a szimmetria mindenütt.

Az Art Deco ma ismét népszerű stílus, úgy tűnik a harmincas években nem futotta ki magát, és a modernizmusnak köszönhetően a mai világunkba ismét kiválóan beilleszthető kevés módosítással, és nagyon elegáns hatást kelt. A geometrikus vonalvezetésnek köszönhetően soha nem válik igazán giccsessé.


Art Deco Glamour


A glamour az Art Deco egy hangsúlyosan fényűző változata, jelentése ragyogás, csillogás. Egy glamour lakásnál nem kell törekedni a színtiszta stílusokra, elvárhatóan megengedi az eklektikát a stíluselemek keveredését, szecessziót, barokkot, antik vagy rusztikus elemeket is, de még a giccset is, lényeg a fokozott fényűző hatás szikrázó fényekkel, tükrös felületekkel.
Olyan díszítményeket használ mint a strasszok, gyöngyök, bojtok, egzotikus ritka madár tollak, nemes szőrmék mint tigris, leopárd, zebra és hasonlók, finom bársonyok, selymek, aranyozott, ezüstözött, dús mintájú lakástextilek, tapéták. A lakberendezésben természetesen további számos csillogó-villogó anyag szóba jöhet, úgy mint az üveg, a tükör, a fényes plexi, a gyöngyház, a kristály, a króm, egyéb fém. Jellegénél fogfa néha már erősen giccses megjelenésű, itt már megszűnhetnek az ízlésbeli határok a tobzódásban.


Hollywood Regency


A Regency stílus az Art Deco Glamour hollywoodi, a filmipar által kitermelt változata, azaz pontosabban a filmiparban résztvevő sztárok, dívák (istennők) egészen felfokozott és fényűző lakókörnyezetének sokszor féktelenül csillogó luxus stílusa, illetve ennek a stílusnak az utánzása. Ez a stílus aztán New Yorkban és a gazdag amerikai nagyvárosokban is elterjedté vált felső körökben. Többnyire azonban ezeket is neves tervezők tartották kordában, elfogadható mértéktartással. Ez is erősen maximalista irányzat.