Tarpataki Károly lakberendező tervező szakmai weboldala


STÍLUSOK - MINIMALIZMUS


A végtelenségig lecsupaszított és letisztult egyszerű vonalvezetés, a tisztán derékszögű, nagy egybefüggő síknak tűnő szerkezetek, bútorok és tárgyak használata, csak ritkán megtörve forgástestekkel, kör alakú vagy íves szerkezetekkel. Az üres tér, a nyers beton, a semmi szépségeit igyekszik megmutatni, kiemelni és kellően magasztalni. Kedveli az árnyékolóktól mentes, nagy egybefüggő üvegfelületeket, a jellemzően ernyő nélküli végtelenül egyszerű buborék világítótesteket.

  • A minimalizmus aszketikus, bizonyos önmegtartóztatást vár tőlünk. Egyfajta tiltakozás is a fogyasztói társadalom túlpörgött pazarló életmódja ellen.
  • A minimalizmus lényege, hogy azokat a dolgokat részesítsük előnybe, amelyek igazán fontosak, és ami nem fontos, attól váljunk meg.
  • Színben a szürke és fehér árnyalatok dominálnak, anyaghasználatban a természetesség jellemző, az olajozott fa (nem lakkozott), a kezeletlen nyers beton, natúr kőfelületek. Leginkább a szín nélküliség a jellemző.
  • Minden feleslegesnek vélt eszközt, használati tárgyat, szerkezeti elemet eltüntetik a szem elől, így például a kiálló bútorajtó fogantyúkat is elhagyják mint látványt zavaró tényezőt. A kapszula gardróbban csak 33 ruhadarab/fő lehet, mindennel, lábbelikkel együtt. A többit el kell dugni (agyrém) ide-oda valahová, hol a télit, hol a nyárit.
  • Az enteriőrben mellőzi az erős textúrákat és a karakteres élénk mintákat, vagy általában a dekorációt, jellemzője a meglehetős visszafogottság és a hűvös elegancia. Jellemzően nagy üres terekben kevés jellegtelen bútor.
  • Kompozíciós szempontból kedveli az aszimmetriát, a teret ellenpontozással egyensúlyozza ki.
  • A stílus gyökerei a modernizmus és a Bauhaus kezdetéig nyúlik vissza, de eltér a Bauhaus emberléptékű világától, méretarányaitól és mellőzi a modernizmus lendületes, áramvonalas jellegét is. Egyes vélemények szerint jellemzően a japán zen buddhizmus letisztultságából merített sokat, viszont az is lágyabb ennél. A Skandináv puritanizmus feltehetően jelentős hatással bírt rá, ott még a színes üvegek használata is tilos volt a nyílászáróknál.
  • Még mindig sok helyen népszerű a világban, különösen az északi államokban, de az Ausztrál partokon is megtalálható. A túlnyomóan derékszögű szerkezeti struktúrák miatt jól bele illeszthető az építészeti technológiákba.
  • Más országban talán már kevésbé trendi stílus, meglehet a jellegtelensége, vagy a kevésbé élhetősége miatt, de nálunk még sokan szeretik. "A kevesebb néha több" szemlélet mostanra kezdi eluralni a hagyományos funkcionalitásra és otthonosságra való törekvést.
  • Egyes minimalista elemek, bútorok, viszont kiválóan keverhetők más stílusokkal.
  • A megtervezése sok gondosságot és nagyvonalúságot igényel, hiszen a derékszögeket össze kell valahogy hangolni, de aztán nem kíván sok törődést. Zokni ne maradjon elől!
  • Nagyon kényelmes stílus azok számára akiknek nem szempont az otthonuk díszítgetése, otthonossá tétele a hagyományos értelemben, vagy éppen egy új lakás esetén ezzel próbálnak költségtakarékos otthont kialakítani. Használói nem igénylik a festményeket, fotókat a falon, a különféle funkciójú függönyöket sem, szép puha szőnyegeket vagy egyéb személyes tárgyakat is mellőzik, csak kell egy bunker.

Hygge

 

A minimalista otthontervezés kevésbé aszketikus és látványban, dekorációban több mindent megengedő Dán irányzata a Hygge.

Olyasmit jelent, hogy otthonosság, intimitás, ember és családközpontúság, ahol megjelennek a barátságos meleg színek is a hideg fehérek és szürkék mellett. Fontosak az együtt töltött órák, a kényeztetés meleg, puha takarók és textilek között, a gyertya fénye, finom fahéjas és gyömbéres sütik, egy kávé, egy tea mellett, és nem tragédia ha elől marad egy-két papucs, takaró vagy könyvek. Tovább itt >>>